NRD Начало
Четвъртък, 5 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
2454
Цветни аспекти

Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории

Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  Катедралата ще бъде отворена за посетители в неделя след продължилия над пет години ремонт след опустошителния пожар през април 2019 г.  "Нотр Дам" е бижу на готическата архитектура, един от символите на Париж и туристическа Мека. Зад величието на постройката, чието изграждане отнема 182 години между 12-и и 14-и век, се крият някои изненадващи истории

| 03 Декември 2024, 15:01 ч.
Катедралата
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Снимка © DFA

Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес. 

Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.

По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов. 

Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.

Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора. 

Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.

Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.

По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил. 

„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.

Яна Борисова припомня, че

Катедралата ще бъде отворена за посетители в неделя след продължилия над пет години ремонт след опустошителния пожар през април 2019 г. 

"Нотр Дам" е бижу на готическата архитектура, един от символите на Париж и туристическа Мека. Зад величието на постройката, чието изграждане отнема 182 години между 12-и и 14-и век, се крият някои изненадващи истории. 

От средновековни митове до съвременни мистерии, Асошиейтед прес предлага поглед към няколко любопитни неща, които хората трябва да знаят за парижката забележителност.  

Важността на "Нотр Дам" надхвърля нейната архитектура и история - тя буквално е точката, от която започват всички пътища във Франция.Пред катедралата, вградена в калдъръма, лежи скромна плоча от бронз и камък с надпис "point zero des routes de France", което означава "начална точка на пътищата на Франция". Тази плоча обозначава началната точка за измерване на разстоянията между Париж и други градове в цялата страна.

Плочата е поставена през 1924 г., но идеята за национална "нулева точка" датира още от 1769 г. Крал Луи ХV  предвижда централна отправна точка за разрастващата се пътна мрежа на Франция - концепция, която свързва географията на страната със сърцето й в Париж.

Шотландската художничка Джаслин Коър спечели наградата „Търнър“ за съвременно изкуство, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Престижната британска награда отбелязва своята 40-годишнина.

Коър спечели наградата за изложбата си Alter Altar („Променен олтар"), която представлява инсталация с ретро автомобил Форд, покрит с плетена на една кука покривка. Победителката, която е на 38 години, беше обявена на церемония в галерия „Тейт Бритън“ в Лондон. Наградата е с финансова равностойност 25 000 британски лири (45 000 щатски долара).

Петимата членове на журито избраха Джаслин Коър заради „способността да обединява различни гласове чрез неочаквани и игриви комбинации от материали“. В благодарствената си реч художничката призова за прекратяване на огъня в Газа и извика „Свободна Палестина!“.

Другите трима финалист

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерт на 3 декември 2024 година, в зала „Арена 8888 София“.

Балканските легенди ще обединят своите невероятни таланти, за да поднесат незабравима вечер, изпълнена с любими хитове, емоции и музика, която отеква със силно емоционално въздействие, коментират организаторите.

Най-новият албум на Дино Мерлин – Hotel Nacional, попадна в топ 10 на Billboard World Albums Chart след своето излизане, а последвалото световно турне е посетено от почти един милион души по света.

Този декември, освен с премиерата на предстоящия си 12-т студиен албум We, Дино Мерлин ще предложи специално подготвено шоу. Той е най-известният певец и композитор на Босна и Херцеговина. Представял е своята страна три пъти на конкурса &b

Актьорът Хю Бонвил, станал известен с "Имението Даунтън", ще участва в новия шпионски сериал "Агенцията", съобщи "Варайъти".

"Агенцията" е по френския сериал "Бюро на легендите". В него участват също Майкъл Фасбендер, Джефри Райт, Джоди-Търнър Смит, Андрю Брук, Ричард Гиър. 

Сериалът проследява Марсиан (Фасбендер), таен агент на ЦРУ, на когото е наредено да изостави живота си под прикритие и да се върне в Лондон. Той изоставя любимата си, но тя се появява в Лондон. Неговата кариера, истинската му самоличност и мисията се изправят срещу сърцето му. Следва смъртоносна игра на международни интриги и шпионаж.

Боневил ще играе Джеймс Ричардсън, който също е британски агент и стар познайник на Марсиан.

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.

По думите им

Матео Бочели включва България в световното си турне Summer Nights, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Събитието е на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.

След турнето си в Северна и Южна Америка, младият Бочели се отправя на нова, по-голяма европейска обиколка. Миналата година той издаде дебютния си албум Matteo, приет добре от критиката. Албумът, по който са работили някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ед и Матю Шийрън, Паризи, Джеси Шаткин (работил с Майли Сайръс, Сия и Кели Кларксън) и Стюарт Кричтън (продуцирал Backstreet Boys),  включва песни на английски и италиански. Като син на известния оперен певец в дебютния си албум Матео Бочели следва стила на своя баща, но с по-съвременно поп звучене.

На 27 години,

Страховитите каменни същества на "Нотр Дам" може и да изглеждат древни, но не всички от тях са такива. Същинските водоливници (гаргойли) - улуци с формата на чудовища, които се използват за отвеждане на дъждовната вода, съществуват още от времето на построяването на катедралата. Но драматичните, подобни на чудовища фигури, които често се изобразяват на пощенски картички и във филмите, са химери и са много по-нови.

През 19-и век архитектът Йожен Виоле Льо Дюк, който отговаря за обновяването на рушащата се по това време сграда, добавя тези същества, за да придаде допълнителна мистика на катедралата. Льо Дюк се вдъхновява за тях от известната книга "Парижката Света Богородица" на Виктор Юго.

По време на Френската революция, която предизвиква вълни от протести срещу църквата, "Нотр Дам" не е третирана точно като почитана катедрала. През 1793 г. революционерите я лишават от религиозните й символи и я преименуват на Храм на разума. В него се провеждат фестивали, посветени на науката и идеите на Просвещението, а за кратко време той дори е използван като склад за вино.

Религиозните служби са възобновени през 1795 г., а "Нотр Дам" възвръща предишния си статут по инициатива на френския император Наполеон I. Там се състои коронацията му през 1804 г., увековечена в известната картина на Жак-Луи Давид.

През 1792 г. революционерите обезглавяват и 28 статуи от фасадата на "Нотр Дам", приемайки ги за френски монарси. Всъщност те са изобразявали древни юдейски царе, библейски предци на Исус. Главите са смятани за изгубени завинаги, вероятно унищожени или продадени като строителен материал.

През 1977 г. обаче работници, които извършват ремонтна дейност в 9-и район на Париж, откриват стотици фрагменти от каменните скулптури. Експертите потвърждават, че това са изчезналите глави на царете от "Нотр Дам". Как са се озовали там остава загадка.

Днес 22 от главите са възстановени и са изложени в музея "Клюни" в Париж. Откриването им се смята за една от най-забележителните археологически находки в съвременната история на града.

Пожарът от 2019 г., който опустоши "Нотр Дам", разкри сериозен риск за здравето. Когато пламъците разтопиха покрива, във въздуха се издигнаха тонове токсичен оловен прах, които се утаиха в цял Париж.

Проблемът? Властите откриха, че няма правила за измерване на опасността от оловен прах на открито. Това не е само проблем на Париж - големи градове като Лондон и Рим, и дори Световната здравна организация (СЗО) нямат насоки за подобно замърсяване. 

Излизането наяве на скрития проблем принуди служителите да разгледат по-отблизо своите стандарти за безопасност.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Режисьорът Йосиф Сърчаджиев ще представи премиерно спектакъла "Асансьорът"
Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представи "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков. Премиерата е на 8 декември (неделя) в камерната зала на културната инситу ...
Юбилейна изложба на Веселин Стоянов – Толби
Юбилейна изложба на Веселин Стоянов – Толби организират в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в троянското село Орешак на 12 декември, съобщи управи ...
Започва Националното турне на формация Shaka Zulu Orchestra
Концерт на формацията  Shaka Zulu Orchestra  ще могат да гледат гражданите и гостите на Троян на 8 декември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура&ldq ...
Българка от Германия дари комитското оръжие на прадядо си на Регионалния исторически музей в Хасково
Дългогодишната дарителка на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково Вайолет Пенева е вече благодетел и на местния Регионален исторически музей (РИМ). Днес ...
Пет премиери ще има в I am Studio през декември
Пет премиери ще има в I am Studio през декември. Преди празниците ще бъдат представени два авторски спектакъла, две социално значими заглавия и представление за деца, разказват от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музиката да си го представите, каза пред великотърновската публика Живко Петров. Той е композитор на 12 ...
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
В Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен тази вечер бе открит третият и последен панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата.  Огромна чест за ор ...
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич, . Програмата започна с театрално изпълнение на актьори от Държавен куклен театър „Дора Габе“ в Добрич. Децат ...
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера в Дома на киното
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“. По думите им в продукцията и ...
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that в галерия за съвременно изкуство Hostgallery. Експозицията ще бъде представена от 5 декември до ...
Тикер в 04:00 ч.
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музи ...
Начало Цветни аспекти
2454
Цветни аспекти

Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории

"Нотр Дам" е бижу на готическата архитектура, един от символите на Париж и туристическа Мека. Зад величието на постройката, чието изграждане отнема 182 години между 12-и и 14-и век, се крият някои изненадващи истории.От средновековни митове до съвременни мистерии, Асошиейтед прес предлага поглед към няколко любопитни неща, които хората трябва да знаят за парижката забележителност.

| 03 Декември 2024, 15:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Катедралата
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Снимка © DFA

Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес. 

Катедралата ще бъде отворена за посетители в неделя след продължилия над пет години ремонт след опустошителния пожар през април 2019 г. 

Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.

По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов. 

Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.

Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора. 

Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.

Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.

По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил. 

„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.

Яна Борисова припомня, че

"Нотр Дам" е бижу на готическата архитектура, един от символите на Париж и туристическа Мека. Зад величието на постройката, чието изграждане отнема 182 години между 12-и и 14-и век, се крият някои изненадващи истории. 

От средновековни митове до съвременни мистерии, Асошиейтед прес предлага поглед към няколко любопитни неща, които хората трябва да знаят за парижката забележителност.  

Шотландската художничка Джаслин Коър спечели наградата „Търнър“ за съвременно изкуство, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Престижната британска награда отбелязва своята 40-годишнина.

Коър спечели наградата за изложбата си Alter Altar („Променен олтар"), която представлява инсталация с ретро автомобил Форд, покрит с плетена на една кука покривка. Победителката, която е на 38 години, беше обявена на церемония в галерия „Тейт Бритън“ в Лондон. Наградата е с финансова равностойност 25 000 британски лири (45 000 щатски долара).

Петимата членове на журито избраха Джаслин Коър заради „способността да обединява различни гласове чрез неочаквани и игриви комбинации от материали“. В благодарствената си реч художничката призова за прекратяване на огъня в Газа и извика „Свободна Палестина!“.

Другите трима финалист

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерт на 3 декември 2024 година, в зала „Арена 8888 София“.

Балканските легенди ще обединят своите невероятни таланти, за да поднесат незабравима вечер, изпълнена с любими хитове, емоции и музика, която отеква със силно емоционално въздействие, коментират организаторите.

Най-новият албум на Дино Мерлин – Hotel Nacional, попадна в топ 10 на Billboard World Albums Chart след своето излизане, а последвалото световно турне е посетено от почти един милион души по света.

Този декември, освен с премиерата на предстоящия си 12-т студиен албум We, Дино Мерлин ще предложи специално подготвено шоу. Той е най-известният певец и композитор на Босна и Херцеговина. Представял е своята страна три пъти на конкурса &b

Актьорът Хю Бонвил, станал известен с "Имението Даунтън", ще участва в новия шпионски сериал "Агенцията", съобщи "Варайъти".

"Агенцията" е по френския сериал "Бюро на легендите". В него участват също Майкъл Фасбендер, Джефри Райт, Джоди-Търнър Смит, Андрю Брук, Ричард Гиър. 

Сериалът проследява Марсиан (Фасбендер), таен агент на ЦРУ, на когото е наредено да изостави живота си под прикритие и да се върне в Лондон. Той изоставя любимата си, но тя се появява в Лондон. Неговата кариера, истинската му самоличност и мисията се изправят срещу сърцето му. Следва смъртоносна игра на международни интриги и шпионаж.

Боневил ще играе Джеймс Ричардсън, който също е британски агент и стар познайник на Марсиан.

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.

По думите им

Матео Бочели включва България в световното си турне Summer Nights, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Събитието е на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.

След турнето си в Северна и Южна Америка, младият Бочели се отправя на нова, по-голяма европейска обиколка. Миналата година той издаде дебютния си албум Matteo, приет добре от критиката. Албумът, по който са работили някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ед и Матю Шийрън, Паризи, Джеси Шаткин (работил с Майли Сайръс, Сия и Кели Кларксън) и Стюарт Кричтън (продуцирал Backstreet Boys),  включва песни на английски и италиански. Като син на известния оперен певец в дебютния си албум Матео Бочели следва стила на своя баща, но с по-съвременно поп звучене.

На 27 години,

Важността на "Нотр Дам" надхвърля нейната архитектура и история - тя буквално е точката, от която започват всички пътища във Франция.Пред катедралата, вградена в калдъръма, лежи скромна плоча от бронз и камък с надпис "point zero des routes de France", което означава "начална точка на пътищата на Франция". Тази плоча обозначава началната точка за измерване на разстоянията между Париж и други градове в цялата страна.

Плочата е поставена през 1924 г., но идеята за национална "нулева точка" датира още от 1769 г. Крал Луи ХV  предвижда централна отправна точка за разрастващата се пътна мрежа на Франция - концепция, която свързва географията на страната със сърцето й в Париж.

Страховитите каменни същества на "Нотр Дам" може и да изглеждат древни, но не всички от тях са такива. Същинските водоливници (гаргойли) - улуци с формата на чудовища, които се използват за отвеждане на дъждовната вода, съществуват още от времето на построяването на катедралата. Но драматичните, подобни на чудовища фигури, които често се изобразяват на пощенски картички и във филмите, са химери и са много по-нови.

През 19-и век архитектът Йожен Виоле Льо Дюк, който отговаря за обновяването на рушащата се по това време сграда, добавя тези същества, за да придаде допълнителна мистика на катедралата. Льо Дюк се вдъхновява за тях от известната книга "Парижката Света Богородица" на Виктор Юго.

По време на Френската революция, която предизвиква вълни от протести срещу църквата, "Нотр Дам" не е третирана точно като почитана катедрала. През 1793 г. революционерите я лишават от религиозните й символи и я преименуват на Храм на разума. В него се провеждат фестивали, посветени на науката и идеите на Просвещението, а за кратко време той дори е използван като склад за вино.

Религиозните служби са възобновени през 1795 г., а "Нотр Дам" възвръща предишния си статут по инициатива на френския император Наполеон I. Там се състои коронацията му през 1804 г., увековечена в известната картина на Жак-Луи Давид.

През 1792 г. революционерите обезглавяват и 28 статуи от фасадата на "Нотр Дам", приемайки ги за френски монарси. Всъщност те са изобразявали древни юдейски царе, библейски предци на Исус. Главите са смятани за изгубени завинаги, вероятно унищожени или продадени като строителен материал.

През 1977 г. обаче работници, които извършват ремонтна дейност в 9-и район на Париж, откриват стотици фрагменти от каменните скулптури. Експертите потвърждават, че това са изчезналите глави на царете от "Нотр Дам". Как са се озовали там остава загадка.

Днес 22 от главите са възстановени и са изложени в музея "Клюни" в Париж. Откриването им се смята за една от най-забележителните археологически находки в съвременната история на града.

Пожарът от 2019 г., който опустоши "Нотр Дам", разкри сериозен риск за здравето. Когато пламъците разтопиха покрива, във въздуха се издигнаха тонове токсичен оловен прах, които се утаиха в цял Париж.

Проблемът? Властите откриха, че няма правила за измерване на опасността от оловен прах на открито. Това не е само проблем на Париж - големи градове като Лондон и Рим, и дори Световната здравна организация (СЗО) нямат насоки за подобно замърсяване. 

Излизането наяве на скрития проблем принуди служителите да разгледат по-отблизо своите стандарти за безопасност.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Режисьорът Йосиф Сърчаджиев ще представи премиерно спектакъла "Асансьорът"
Юбилейна изложба на Веселин Стоянов – Толби
Започва Националното турне на формация Shaka Zulu Orchestra
Българка от Германия дари комитското оръжие на прадядо си на Регионалния исторически музей в Хасково
Пет премиери ще има в I am Studio през декември
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Авансцена
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
Тонът на времето
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.